19 kwietnia 2016 roku „TeKa refleksji” gościła Hansa Magnusa Enzensbergera – niemieckiego poetę, eseistę, biografa, wydawcę i tłumacza, jednego z najbardziej znanych i cenionych pisarzy niemieckich. Spotkanie zatytułowane „Życiodajne anachronizmy i niezgodności poezji – literatura w dialogu z nauką i kulturą” poprowadził w języku niemieckim profesor Sławomir Leśniak, tłumaczył zaś Marek Szalsza.

   Po przedstawieniu niezwykle bogatej biografii i twórczości naszego Gościa profesor Leśniak zapytał go o jego rozumienie „bycia poetą” i to wokół poezji toczyła się pierwsza część rozmowy. W obfitującym w błyskotliwe porównania i obrazy dialogu Hans Magnus Enzensberger opisał poezję jako nałóg, zaś poetów – jako osobliwą mniejszość społeczną. Wyjaśnił przy okazji ukute przez siebie pojęcie „stałej Enzensbergera”, polegającej na właściwie niezmiennej wysokości nakładów książek poetyckich we wszystkich krajach, zarówno tych wielkich, jak i małych. Czytanie wierszy przyrównał z kolei do obierania cebuli: niektórym wystarczy tylko jedna warstwa, inni starają się natomiast dotrzeć głębiej.

   Autor Eliksirów nauki – będący przedstawicielem niemieckiej lewicy − odniósł się też do aktualnych problemów społecznych i politycznych, takich jak miejsce islamu w Europie, postawa Niemców wobec uchodźców czy też napięcie między eurosceptycyzmem a eurocentryzmem. Przybliżył też postać przedwojennego generała Hammersteina, którego uczynił bohaterem jednej ze swoich powieści.

   Spotkanie okrasiła lektura utworów Hansa Magnusa Enzensbergera w wykonaniu Krzysztofa Gordona.

 

HansMagnusEnzensberger4

HansMagnusEnzensberger5

HansMagnusEnzensberger6

HansMagnusEnzensberger7

 

HansMagnusEnzensberger8

HansMagnusEnzensberger9

HansMagnusEnzensberger10

HansMagnusEnzensberger11

 

HansMagnusEnzensberger12

HansMagnusEnzensberger13

HansMagnusEnzensberger14

HansMagnusEnzensberger15

 

HansMagnusEnzensberger16